Kamienie i żwir ozdobny potrafią odmienić ogród nie do poznania. Kamień to naturalny i trwały element wprowadzający nutę tajemniczości i elegancji na każdej działce. Dodatkowym plusem jest fakt, iż żwir do ogrodu może tworzyć ciekawe kompozycje z roślinami ogrodowymi.

Jak dobrze dobrać kamień i żwir do ogrodu?

Przede wszystkim, zanim zdecydujesz się na kupno żwiru ozdobnego bądź kamienia, zwróć uwagę, w jakim stylu jest Twój ogród i co będzie do niego pasować. Wspaniale będą komponować się takie kamienie/ żwir, które mają podobne pochodzenie, nie różnią się znacząco barwą, kształtem czy też fakturą.

Jeżeli chcesz, aby Twój ogród sprawiał wrażenie naturalnego i harmonijnego, możesz zestawić ze sobą kilka rozmiarów kamieni. Projektując ogród możesz również użyć kamieni i kamyczków z pól czy rzek. Najistotniejsza jest Twoja wyobraźnia i kreatywność.

Baw się kolorami

Ze względu na sposób powstawania, wyróżniamy dwa rodzaje żwiru. Ten prawdziwy i naturalny żwir do ogrodu jest granitowy lub bazaltowy. Natomiast tłuczeń, powstały w wyniku kruszenia większych skał, może mieć różny kolor (biały, czarny, zielony, beżowy, szary, czerwony, wielokolorowy). Możesz również wybrać odpowiednią grubość żwiru, czyli jego frakcję. Im drobniejszy żwir, tym większa wygoda dla użytkownika.

Ogród żwirowy

Wybierz odpowiednie miejsce do ułożenia żwiru

Dzięki różnym kształtom i barwom, żwir ozdobny oraz kamień możesz ułożyć właściwie wszędzie. Będzie pasował zarówno na rabatach, obok oczka wodnego, czy obok różnych elementów małej architektury. Ścieżkę przed domem również możesz wysypać żwirem, co zlikwiduje wszelkie nierówności i kałuże.

Jak założyć ogród żwirowy?

Przygotuj dokładny plan, w którym mają powstać rabaty, ponieważ przesadzanie roślin stanowi problem. Zanim rozsypiemy żwir ozdobny, należy założyć agrowłókninę (jest to materiał syntetyczny, który dzięki swoim właściwościom przepuszcza wodę i pozwala na wymianę gazową między ziemią, a powietrzem; dodatkowym plusem jest to, że agrowłóknina chroni przed chwastami) na nową rabatę.

Jeśli chcesz ułożyć żwir na rabacie już istniejącej, to najpierw należy pozbyć się chwastów, materiału ściółkującego, przekopać ziemię i nawieźć. Następnie na glebę kładziemy agrowłókninę i w wybranych miejscach nacinamy materiał, rozchylamy go oraz wykopujemy dołek. Mając tak przygotowany otwór, wsypujemy ziemię bogatą w składniki mineralne, sadzimy rośliny, wysypujemy żwir i podlewamy rabatę.

Pomyśl, co chciałbyś posadzić w ogrodzie żwirowym

Postaw na kontrast! W ogrodach żwirowych wyróżnią się rośliny duże, zadbane, o intensywnych kolorach. Strzałem w dziesiątkę będzie bukszpan, lawenda, bergenie, hortensje ogrodowe, juki czy trawy ozdobne. Najlepszymi roślinami będą te, które nie zrzucają liści ani igieł na zimę. Unikniesz dzięki temu dodatkowych i żmudnych prac w okresie jesiennym.